Σελίδες

Wednesday 12 January 2011

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαχητικών Αθλημάτων Σάρωσαν τα μετάλλια οι φίλοι TAE KWON DO Σπάρτης-Ξηροκαμπίου

Με τέσσερα χρυσά, εννέα αργυρά και δέκα χάλκινα μετάλλια αποχαιρέτησε το 2010, ο Αθλητικός Εκπαιδευτικός Σύλλογος Φίλων TAE KWON DO Σπάρτης-Ξηροκαμπίου.

Συγκεκριμένα, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μαχητικών Αθλημάτων που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο18-19 Δεκεμβρίου και στο οποίο έλαβαν μέρος 434 αθλητές από 57 σωματεία, ο λακωνικός σύλλογος κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη.
Οι συμμετέχοντες προέρχονταν από όλη την επικράτεια της Ελλάδας και αγωνίσθηκαν στα στυλ του Thai Boxing, Point fighting, Light Contact, ITF Taekwondo, Nok Down Karate, και στις Φόρμες.
Οι αθλητές του συλλόγου Σπάρτης (με προπονητή τον Παναγιώτη Ντάρμο)-Ξηροκαμπίου (Τηλέμαχος Βαρούνης), που ξεχώρισαν και ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών είναι οι εξής:

• Νικόλαος Ζαραφωνίτης, χάλκινο στην κατηγορία +50
Εξάλλου πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλητές Γεώργιος Βαρούνης, Ευγενία Κυριακουλάκου, Παντελής Βαρελάς, Αλέξανδρος Ντάρμος, Κων/νος Ντάρμος, Χαράλαμπος Ζερβούλιας, Χρήστος Σαριγιαννίδης και Θεοδώρα Δογατζή που κατέλαβαν την τέταρτη θέση, καθώς και οι Δημήτριος Στρατάκος και Αναστασία Πιερουτσάκου, οι οποίοι κατέκτησαν την πέμπτη θέση στην κατηγορία τους.